سخت افزارمانیتور

راهنمای انتخاب نمایشگر مات یا براق

راهنمای انتخاب نمایشگر مات یا براق

بیشترین ارتباط ما با رایانه، ارتباط بصری است که با نمایشگر سیستم برقرار می شود. مسلما صفحه نمایش یک بخش بسیار مهم در سیستم کامپیوتر است که در هنگام خرید نیاز به توجه و دقت زیادی دارد. شاید شما نیز در ذهنتان به دنبال دلیلی برای اولویت بندی انتخاب یک صفحه نمایش مات یا براق هستید. طیف سنتر به شما کمک می کند تا بتوانید هر چه بهتر پاسخ را پیدا کنید. پس در ادامه با ما همراه باشید… .

بررسی

در واقع Panel های هر دو نوع مات و شفاف از دونوع LED و ‌LCD هستند. این دو فقط در پوشش لایه بیرونی تفاوت دارند. در یک شرایط یکسان این دو صفحه نمایش بسیار مشابه هستند.

چه تفاوتهایی وجود دارد؟

یک نمایشگر شفاف دارای رنگ بندی های بسیار شاداب و با تفاوت تیرگی و تاریکی بالا یا همان Contrast بالاست. این صفحه نمایش الوان مشکی را پرعمق نمایش میدهد. این درخشندگی بالا درکنار اینکه شفافیت و جذابیت دارد اما یک مشکل بزرگ ایجاد می کند. و آن اینکه، در فضای نورانی یا در اتاق هایی که نور خورشید بسیار تابان و درخشان است، تابش نور به صفحه نمایش می تواند بسیار آزار دهنده باشد.

اما

در نمایشگر های کدر یا همان مات به علت سطح پوشش خاص فوقانی صفحه، نور تابیده شده به صفحه نمایش بازتاب نشده و چشم را آزار نمیدهد. البته هر صفت خوبی می تواند یک صفت بد را نیز در دل خود داشته باشد. صفحه نمایش های کدر، چون یک لایه ضد تابش دارند در محیط هایی که نور فلورسنت بتابد رنگ بسیار خسته کننده و کدری خواهند داشت.

به تصویر زیر نگاه کنید

نمایشگر

در این تصویر دو مانیتور مشاهده می‌کنید. مانیتور سمت راست از شرکت اپل یک صفحه نمایش شفاف و براق دارد و مانیتور سمت چپی مات است. البته این دو نمونه جهت مقایسه دقیق نیستند چون هردو LED یا هردو LCD نیستند. اما برای یک مقایسه کلی گزینه های توبی هستند.

دقت داشته باشید

در هنگام خرید به محیطی که قرار است کامپیوتر را در آن قرار دهید توجه کنید. اگر اتاقتان خیلی روشن است و یا مانیتور قرار است رو به پنجره باشد؛ از صفحه نمایش براق استفاده نکنید چون کیفیت تصویر از بین می رود. اگر اتاقتان خیلی روشن نیست از صفحه نمایش مات استفاده کنید.

برای خرید لپتاپ، چون اغلب در خارج از محیط خانه از آن استفاده می شود بهتر است مانیتور صفحه نمایش مات داشته باشد. در صورتی که فقط داخل منزل از آن استفاده می کنید و دوست دارید فیلم ها و تصاویر را با کیفیت شفاف و با جذابیت بالا ببینید سراغ نمایشگر شفاف بروید.

امتیاز 3.6 از 8 رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا