اینترنت و شبکهفناوری

کابل شبکه SFTP چیست؟ معرفی انواع کابل‌های شبکه شیلد دار و بدون شیلد

وقتی صحبت از کابل‌ شبکه مسی به میان می‌آید، انتخاب شیلد یا محافظ برای کابل کمی دشوار است. زیرا شما با حجم زیادی از اصطلاحات گیج‌کننده روبرو می‌شوید. در این مقاله سعی کردیم، شما را برای درک این اصطلاحات که شامل کابل شبکه SFTP و … راهنمایی کنیم.

محافظ داخل کابل شبکه شما از تداخل الکترومغناطیسی(EMI)، تداخل فرکانس‌های رادیویی(RFI)، تداخل بین زوج ها و کابل‌های مجاور جلوگیری می‌کند. البته مانعی برای تداخل با تجهیزات اطراف نیز است. طیف مختلف کابل‌های شیلد دار دارای مزایای کاربردی هستند که در این مقابله به آن‌ها خواهیم پرداخت.

قبل از این که پاسخ سوال شما( کابل شبکه SFTP چیست) را بدهیم، با این سوال شروع می‌کنیم.

کابل شبکه چیست؟

کابل شبکه سینگال ها را بین مودم، روتر، رایانه و سایر دستگاه‌های دارای شبکه سیمی حمل می‌کند.

کابل های شبکه Cat 5e و Cat 6e (یا بالاتر) برای سرعت بالاتر توصیه می‌شوند. این نام معمولا بر روی بدنه سیم همراه با مشخصات دیگر مهر می‌شود. اگر نمی‌توانید نامی پیدا کنید و کابل‌های شما قدیمی هستند، آنها را عوض کنید تا مطمئن شوید سرعت اینترنت شما را کاهش نمی‌دهند.

UTP، S/UTP، FTP، STP و SFTP به چه معناست؟

سرعت انتقال 10 گیگابیت بر ثانیه در کابل های CAT6a باعث محبوبیت آن‌ها در سیستم کابل کشی سازمان‌ها شده است. درک تفاوت‌های بین انواع مختلف کابل می‌تواند به انتخاب بهترین نوع کابل برای نیازهای شبکه شما، اعم از VoIP، دوربین مدار بسته یا دیتا کمک کند. نمودار زیر تفاوت های بین هر نوع کابل محافظ CAT6A را نشان می دهد.

کابل شبکه U/UTP:

کابل شبکه SFTP

زوج‌های به هم تابیده بدون محافظ

این نوع کابل که به نام UTP نیز شناخته می‌شود، در حال حاضر رایج‌ترین و اساسی‌ترین نوع ساخت کابل است که شامل زوج‌های به هم تابیده شده است. بر خلاف کابل شبکه SFTP هیچ شیلدی در این نوع کابل‌ها وجود ندارد، در عوض پیچش متقارن در سیم‌ها یک خط انتقال متعادل ایجاد می‌کند که به کاهش نویز الکتریکی و EMI کمک می‌کند.

در کابل های دسته بالاتر، ممکن است یک پرکننده متقاطع پیدا شود که جفت ها را جدا می‌کند تا به کاهش تداخل بیگانه از کابل‌های مجاور کمک کند.

کابل شبکه F/UTP:

کابل فویل شده با زوج‌های به هم تابیده بدون محافظ

این نوع کابل که اغلب به عنوان FTP نامیده می‌شود، دارای یک محافظ فویل کلی است که در اطراف زوج‌ها و یک سیم تخلیه پیچیده شده است. هنگامی که سیم تخلیه به درستی وصل شود، نویز مزاحم به زمین هدایت می‌شود و محافظت بیشتری در برابر EMI/RFI ارائه می‌دهد. این کابل همچنان نسبت به کابل شبکه SFTP ضعیف تر عمل می‌کند.

کابل شبکه S/UTP:

کابل شبکه SFTP

دارای شیلد با زوج‌های به هم تابیده بدون محافظ.

ساختار کابل SUTP دارای یک Braid Screen یا یک بافته کلی با زوج‌های به هم تابیده بدون محافظ است. این کابل معمولا STP نامیده می‌شود، اما دقت داشته باشید کابل‌های شیلد دار دیگری هم از این اصطلاح استفاده می‌کنند. همیشه چک کنید آیا کابل دارای شیلد است یا خیر و آیا زوج‌ها محافظ جداگانه دارند. این کابل نسبت به کابل U/UTP از فاصله بیشتری برای انتقال داده پشتیبانی می‌کند. همچنین بافته روی آن استحکام بهتری را فراهم می‌کند.

کابل شبکه SF/UTP:

دارای شیلد و فویل با زوج‌های به هم تابیده بدون محافظ.

در بازار فعلی عموما این کابل تحت عنوان کابل شبکه SFTP شناخته می‌شود. که نمونه آن‌ها کابل شبکه یونیکام SFTP، کابل شبکه لگراند SFTP، کابل شبکه نگزنس SFTP می‌باشد.

این کابل دارای یک بافته کلی(Braid Screen) و محافظ فویل با زوج‌های بدون محافظ است. این کابل، محافظت خوبی را در برابر EMI(اختلال الکترومغناطیسی) هم از کابل و هم از داخل کابل ارائه می‌دهد. همچنین به دلیل بافته اضافی، اتصال به زمین بسیار بهتری دارد.

کابل شبکه U/FTP:

کابل شبکه SFTP

بدون محافظ با زوج‌های به هم تابیده فویل شده

کابل UFTP هیچ شیلد کلی ندارد، اما زوج‌ها به صورت مجزا در یک صفحه فویل پیچیده شده‌اند که محافظت در برابر EMI و تداخل از زوج‌های مجاور و سایر کابل‌ها را ارائه می‌دهد.

کابل شبکه F/FTP:

فویل شده با زوج‌های به هم تابیده فویل شده

این نوع کابل دارای یک محافظ فویل کلی با زوج‌های دارای فویل است. این کابل‌ها شبیه کابل‌های F/UTP هستند، با این تفاوت که محافظ فویل دور زوج‌ها پیچیده شده است. ساختار کابل به گونه‌ای است که محافظت بیشتری در برابر EMI, RFI و تداخل بین زوج‌های مجاور را دارد.

کابل شبکه S/FTP:

کابل شبکه SFTP

دارای شیلد با زوج‌های به هم تابیده فویل شده

مانند کابل F/FTP، زوج‌ها به صورت مجزا در فویل پیچیده شده‌اند و سپس تمام زوج ها دارای بافته کلی یا همان Braid Screen هستند. فویل دور زوج‌ها از تداخل بین آن‌ها و کابل های مجاور جلوگیری می‌کند.

کابل شبکه SF/FTP:

دارای شیلد و فویل کلی با زوج‌های به هم تابیده فویل شده

این کابل با داشتن بافته و محافظ فویل کلی همچنین زوج‌های فویل شده، حداکثر محافظت را در برابر RFI/EMI و سایر تداخلات ارائه می‌دهد. همچنین به دلیل داشتن بافته یا Braid Screen اتصال به زمین بهتری دارد.

اصطلاحات رایج مخفف شده نام ISO/IEC11801 نوع محافظ کابل نوع محافظ زوج‌ها  نمونه
UTP U/UTP ندارد ندارد کابل شبکه SFTP
FTP, STP, ScTP F/UTP فویل ندارد
STP, ScTP S/UTP بافته ندارد کابل شبکه SFTP
SFTP, S-FTP, STP SF/UTP بافته و فویل ندارد
STP, ScTP, PiMF U/FTP ندارد فویل کابل شبکه SFTP
FFTP F/FTP فویل فویل
SSTP, SFTP, STP, PiMF S/FTP بافته فویل کابل شبکه SFTP
SSTP, SFTP SF/FTP بافته و فویل فویل

ساختار نام گذاری کابل‌های شبکه

با استفاده از ساختار زیر می‌‌توانید به روش نام گذاری کابل‌ها به خصوص کابل شبکه SFTP پی ببرید.

کابل شبکه SFTP  چیست؟

با استفاده از فرمول بالا به راحتی می‌توانید نوع کابل SFTP را به دست آورید. همچنین پیش‌‌تر به ویژگی آن اشاره کردیم. این کابل دارای فویل و بافته کلی می‌باشد. کابل شبکه SFTP از محافظت بالایی در برابر تداخلات برخوردار است.

کابل شبکه SFTP outdoor چیست؟

کابل شبکه SFTP

کابل های outdoor برای محیط‌ های بیرونی طراحی شده‌اند. کابل شبکه sftp outdoor دو لایه دارد. لایه بیرونی کابل از مواد پلی اتیلن سیاه ضد آب ساخته شده است(مانند کابل‌های برق). لایه داخلی کابل از مواد PVC ساخته شده است. وجود این دولایه باعث ضد آب، ضد آفتاب شدن کابل می‌شود. همچنین کابل‌های outdoor از مقاومت و کشش بیشتری برخودارند.

اگر قصد دارید بخشی از کابل خود را در فضای استفاده کنید، حتما کابل‌های SFTP outdoor  را تهیه کنید.

کابل شبکه SFTP cat6

کابل شبکه SFTP cat6 از استاندارد Gigabit Ethernet (1000 Base-T)(اینترنت گیگابیتی با سرعت 1000 مگابیت) پشتیبانی می‌کند. پهنای باند آن تا 250 مگاهرتز می‌باشد. شیلد و محافظ روی کابل در برابر EMI محافظت می‌کند وباعث می‌شود سینگال ها از دست نروند. در نتیجه شما سرعتی بیشتر را دریافت می‌کنید.

برندهای معتبر و مطرح کابل شبکه SFTP

کابل شبکه لگراند SFTP: لگراند یک برند فرانسوی است. این برند علاوه بر کابل، تجهیزات مختلفی مانند کیستون، پچ پنل، پچ کورد و… تولید می‌کند. شما می‌توانید از طریق فروشگاه طیف سنتر اقدام به خرید کابل شبکه لگراند SFTP کنید. همچنین می‌توانید قبل از خرید مشاوره تلفنی دریافت کنید.

کابل شبکه نگزنس SFTP: نگزنس نیز یک برند فرانسوی است. نگزنس جز مطرح‌ترین برند در دنیای کابل‌های شبکه است. از تولیدات مشهور آن به کابل شبکه Twisted pair و فیبر نوری می‌توان اشاره کرد.

کابل شبکه یونیکام SFTP: یونیکام یک برند آمریکایی است.کابل‌ شبکه یونیکام SFTP جز با کیفیت‌ترین کابل‌های فعلی است.

  • شما به راحتی ‌می‌توانید کابل‌های با کیفیت و اصلی یونیکام را از فروشگاه طیف سنتر دریافت کنید.

قیمت کابل شبکه SFTP

کابل شبکه SFTP

با توجه به برند و کیفیت محصول، قیمت کابل شبکه SFTP متفاوت است. علاوه برآن متراژ کابلی که شما تهیه می‌کنید تاثیر زیادی در قیمت کابل دارد. به این معنا که هر چقدر متراژ بیشتری تهیه کنید، با قیمت مناسب‌تری روبرو می‌شوید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات لازم را برای تهیه یک کابل شبکه مناسب به شما بدهیم. همچنین شما پاسخ سوال کابل شبکه SFTP چیست را دریافت کردید. با توجه به این اطلاعات و با توجه به شرایط ساختمانی و کابل کشی خود می‌توانید اقدام به تهیه کابل مناسب کنید. طیف سنتر جایی است که شما می‌توانید انواع گوناگون کابل شبکه را با بهترین قیمت و ضمانت کیفیت تهیه کنید. سوالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید تا به بهترین شکل راهنمایی شوید.

امتیاز 0 از 0 رای

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا