آموزشآموزش کامپیوترنرم افزار و اپلیکیشن

صفر تا صد آموزش گوگل شیت (بخش دوم)

صفر تا صد آموزش گوگل شیت (بخش دوم)

تقریبا می توان گفت روزی تمام افرادی که مشغول به انجام فعالیت های کامپیوتری هستند گذرشان به Google Sheets می خورد، شاید در نگاه اول کمی فضای کاربری گیج کننده ای داشته باشد اما با آموزش گوگل شیت به صورت صفر تا صد می توانید تا حدود زیادی بر این نرم افزار پرکاربرد مسلط شوید. با طیف نیوز همراه باشید… .

حفظ یکپارچگی سلول ها

همان طور که در بخش اول آموزش گوگل شیت اشاره شد کار تیمی بسیار ارزشمند است و امکان اشتراک اطلاعات کمک زیادی به همکاران می کند، اما گاهی لازم است از برخی سلول ها و یکپارچگی آنها حفاظت شود. پس چنانچه یک اسپردشیت را به اشتراک گذاشته باشید اما نمی خواهید که در سلول های آن تغییری ایجاد شود پس می توانید مانع از دسترسی آنان شوید.

برای این منظور سلول هایی را که قصد حفظشان را دارید انتخاب کنید سپس از منو بالا گزینه Data و بعد Protect Sheets and Ranges را انتخاب کنید تا پنل آن در سمت راست ظاهر شود.

آموزش گوگل شیت

در این مرحله و در کار پیش رو می توانید توضیح مدنظرتان را بیفزایید و در نهایت روی کادر سبز رنگ Set Permissions کلیک کنید.

در حالت پیش فرض همه افراد تیم می توانند اسناد google sheets را ویرایش کنند اما برای جلوگیری از این امر ابتدا Restrict Who Can Edit This Range را انتخاب و سپس روی Customised کلیک کنید تا تنها افراد مدنظرتان بتوانند در سلولها تغییر ایجاد کنند.

آموزش گوگل شیت

در واقع شما باید اشخاصی را که نباید دسترسی کامل داشته باشند را تعیین کنید و سپس کلید Done را برای انجام مراحل انتخاب کنید.

چنانچه فردی تلاش به ویرایش سلول های حفاظت شده کند پیام اعلان برای شما ارسال می شود.


تسلط بر تمام تغییرات

در این بخش از آموزش گوگل شیت می آموزیم که اگر زمانی حضور نداشتیم و اعضای تیم سلول ها را ویرایش کردند، چگونه به تمام تغییرات حتی جزئی پی ببریم و اصطلاحا رد آنها را بگیریم. برای این منظور قابلیتی در Google Sheets تعبیه شده که می توانید در تاریخچه آخرین بازبینی ها را مشاهده کنید. این تغییرات بر اساس تایمی که ایجاد شده اند دسته بندی می شوند و نظم می یابند. چنانچه تمایل داشته باشید نیز می توانید فایل را به حالت قبل بازگردانید.

تغییرات سلول های google sheets از این مسیر قابل پیگیری اند. File > Version History > See Version Histor

آموزش گوگل شیت
جالب است بدانید تغییرات اعمال شده توسط هر فرد رنگ مخصوص به خود را دارد و با این اوصاف ردگیری تغییرات آسانتر خواهد بود.

Offline Google Sheets

بله درست است، در قسمت قبل در آموزش گوگل شیت گفتیم که این یک برنامه مبتنی بر وب است، اما نباید اینگونه برداشت شود که نمی تواند بدون اینترنت از آن استفاده کرد. با کمک یک اکستنشن برای گوگل کروم و آماده سازی فایل ها در زمان آنلتین بودن برای شرایط آفلاین، می توانید به راحتی تنظیمات و تغییرات را ایجاد کنید تا وقتی به اینترنت وصل شدید اعمال تغییرات انجام شود.

بعد از دانلود اکستنشن رسمی برای مرورگرتان به صفحه اصلی google sgeets رفته و وارد منو و سپس تنظیمات شوید و گزینه Ofline را فعال و ok کنید.

آموزش گوگل شیت

گوگل برای عدم اشغال فضای دیسک فقط فایل هایی را دانلود می کند که به تازگی استفاده کرده اید و آنها را به صورت آفلاین ویرایش می کند. برای فعال کردن ها ین امکان به صورت دستی هر فایل بر روی سه نقطه کلیک کنید و Available Offline را فعال کنید.

ترجمه

در این بخش از آموزش گوگل شیت به یک قابلیت کاربردی ترجمه کلمات یا عبارات اشاره می کنیم که با فرمول خاصی در Google Sheets ارائه می شود. با فرمول زیر می توانید یک کلمه تک و یا چندین کلمه را ترجمه کنید.

=GOOGLETRANSLATE(“text”، “source language”، “target language”)

وقتی بخواهید یک متن را ترجمه کنید، می توانید کلمات را به صورت مستقیم وارد فرمول کنید تا ترجمه شوند و یا سلول حاوی کلمه یا عبارت برای ترجمه را مشخص کنید. البته شاید برای همه عبارات ترجمه دقیق و صحیحی دریافت نکنید اما غالب کلمات و عبارت مرسوم و رایج را می توان اینگونه ترجمه کرد.

حذف گزینه های تکراری

چنانچه تصمیم دارید برخی ورودی های تکراری را در اسپردشیت پاک کنید در این قسمت از آموزش گوگل شیت بدان خواهیم پرداخت. این کار بسیار راحت است چون قابلیتی داخلی در google sheets برای این منظور وجود دارد و احتیاجی به وارد کردن دستی یا نوشتن اسکریپت نیز نخواهید داشت.

برای این منظور ابتدا سلول های تکراری را انتخاب کنید و بعد روی Data > Remove Duplicates کلیک کنید. چنانچه اطلاعات در ردیف هدر باشند از انتخاب گزینه Data has header row اطمینان حاصل کنیدو بعد روی Remove Duplicates کلیک کنید

امتیاز 0 از 0 رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا