پردازندهسخت افزار

در مورد سازنده پردازنده ها بیشتر بدانید.

کدام سازنده پردازنده را انتخاب کنم؟

همه ما می دانیم که پردازنده یا CPU یکی از اصلی ترین بخش های کامپیوتر هستند که در زمان جمع آوری و بستن قطعات نیز توجه به کیفیت و نوع آن از اهمیت زیادی برخوردار است. اغلب ما هربار که با پردازنده ها سرو کار داریم یا اسم آنها را می شنویم اولین برندهایی که به ذهن مان می رسد، AMD و ‌‌intel هستند. اما کدام یک می تواند انتخاب برتر ما باشد؟ برای بررسی بیشتر با طیف سنتر همراه باشید… .

مقایسات

این رقبا سالهای زیادی است که در حال رقابت هستند. این رقابت همچنان ادامه دارد. برای اینکه بتوانید، خود در این عرصه رقابت داوری کنید، خصوصیات هرکدام را مطالعه کنید.

Intel

حدود چهل و پنج سال می شود که کمپانی اینتل فعالیت خود را آغاز کرده و پردازنده های 8080 را در اختیار عموم قرار داده است. وی برای بار اول معماری x86 را تأسیس کرد. این معماری قریب به سی سال اساس همه ی رایانه های شخصی واقع شد.
اینتل عملکرد گرافیکی بالاتری نسبت به ای ام دی، وقتی که در مجاورت یک کارت گرافیک قرار میگیرند، دارند. علت نیز قدرت خام بالاتر است.

AMD

قطعا ای ام دی نیز برند مرغوبی است و در طول این مدت خلاقیت ها و ابتکاراتی داشته است. اما همیشه تحت ظل اینتل بوده است.
آمارها حاکی از آن است که این کمپانی در سال 2006 توانسته 22درصد فروش پردازنده را از آن خود کند. البته که امروزه این رقم پنج درصد کاهش پیدا کرده است. جالب توجه است که همچنان با این میزان کاهش درصد فروش AMD در رابطه با کنسول های بازی تسلط فوق العاده ای دارد. پردازنده های ای ام دی در زمینه Overclock پر سرعت تر هستند.

قیمت

هر کدام از کمپانی های نام برده شده کاربران ویژه خود و طرفداران خاص به خود را دارند. البته که هر گروه نیز دلیل قانع کننده ای برای خود دارد. در این میان یک عامل تعیین کننده ی گروه بندی رقبا قیمت محصولات است. پردازنده های AMD نسبت به رقبا از قیمت پایین تر، مناسب تر و مقرون بصرفه تری برخوردارند. این خود نقطه قوت دیگری برای ای ام دی محسوب میشود.

در رابطه با اینتل ابتدایی ترین های این پردازنده، با Multi-Player باز ، core i5 6600k است. اما اگر قصد تهیه یک cpu با Multi-Player باز از شرکت AMD دارید، می توانید با نصف هزینه ی اینتل آنرا تهیه کنید.

از حق نگذریم:

پردازنده های آنلوک اینتل نسبت به AMD خیلی پر سرعت تر هستند.

سرعت پردازش

طرفداران اینتل در رابطه با پردازشگر های بالا رده اذعان دارند که ای ام دی دچار ضعف است.
همچنین، همیشه یک پای بحث های هواداران این پردازنده در رابطه با برتری ها، تعداد هسته های CPU AMD است که براحتی می توان حق را به آنها داد.

اما حق با کدام گروه است؟

بگذارید با یک مثال قضیه را بررسی کنیم. اگر به سی پی یو FX9550 و نگاهی بیندازید؛ مشاهده میکنید که این یک CPU هشت هسته ای است، و با وجود اینکه تعداد هسته های دوبرابر نسبت به core I7 6700k دارد. اما طبق بررسی های متعدد، پی سی مارک پردازنده اینتل کارکرد کلی قدرتمند تری نسبت به AMD دارد.
علت: فناوری Hyperthreading

به طور کل اینتل به خاطر تعداد هسته های کمتر میزان گرمای کمتری نیز تولید می کند. ولی قطعا نمیتوان از برتریت ای ام دی در زمینه ی مالتی تسکینگ نسبت به اینتل نیز چشم پوشی کرد.

امتیاز 5 از 4 رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا