آموزشآموزش گوشی هوشمند و تبلت

آموزش قفل گشایی یا قفل کردن گوشی هوشمند با دستیار صوتی گوگل

آموزش قفل گشایی یا قفل کردن گوشی هوشمند با دستیار صوتی گوگل

قفل کردن و یا بازگشایی قفل گوشی در طول روز بارها انجام می شود، اما آیا می دانید که چطور می توانید این فرآیند را با کمک دستیار صوتی و صدای خود انجام دهید؟ با طيف نیوز همراه باشید… .

فعال کردن دستیار صوتی در گوشی هوشمند اندرویدی

برای بهره مندی از قابلیت قفل گشایی یا قفل کردن گوشی با دستیار صوتی گوگل و ورود به دنیای جدیدی از قابلیت های گوشی هوشمند، ابتدا باید این ویژگی در گوشی شما وجود داشته باشد. البته در گوشی های اندروید هفت به بالا این قابلیت به صورت پیش فرض وجود دارد. البته باید ذکر کرد که این قابایت در اندروید هشت به بالا حذف شده است. با مراجعه به قسمت تنظیمات گوشی جدید خود می توانید دستیار صوتی را فعال کنید.

برای اطمینان از اینکه این قابلیت جهت قفل گشایی یا قفل کردن گوشی فعال است یا خیر، کافیست به گوگل رفته و قسمت More را انتخاب کنید. در قسمت تنظیمات Google Assistant را بررسی کنید. چنانچه سیستم عاملتان نسخه قدیمی باشد، دستیار صوتی به صورت خودکار آپدیت شده و نصب می شود. قابلیت نصب دستیار صوتی در تمام گوشی های اندرویدی نسخه پنج به بالا وجود دارد.

بررسی عوامل مختلف

اگر گوشی شما با نصب دستیار صوتی گوگل کاملا سازگار است اما در عین حال هیچ پیغام فعال سازی را دریافت نکرده اید به بررسی علت امر بپردازید. برای مثال در ابتدا لازم است تا زبان تلفن شما توسط دستیار صوتی پشتیبانی شود. اگر زبان درست انتخاب شده باشد مورد دوم یعنی گوگل پلی را بررسی و به روز رسانی کنید.

توجه داشته باشید گوشی های خیلی قدیمی نمی توانند با این برنامه جهت قفل گشایی یا قفل کردن گوشی سازگار باشند. دانلود و نصب اندروید پنج به دست کم یک گیگابایت حافظه ذخیره سازی نیاز دارد که باید مورد توجه قرار گرفته شود.

به چه روشی از این برنامه استفاده کنیم؟

در قدم اول بعد از اینکه مطمئن شدید گوشی شما دارای نسخه سازگار است، در دستیار گوگل یک صدای قابل قبول از خود ثبت کنید.
در تنظیمات داخل گوگل Voice Unlock را فعال کنید.
یا از منوی سه نقطه داخل تنظیمات برنامه دستیارصوتی گوگل و بخش تنظیمات دو گزینه Access with Voice Match و Unlock with Voice Match را انتخاب کنید.


در این مرحله بعد از اقدامات بالا پیغامی دریافت می کنید که باید صدایی مطمئن و همیشگی از خود را در برنامه ضب و ثبت کنید. وقتی قفل گشایی یا قفل کردن گوشی را با صدای خود فعال کردید برنامه از شما می خواهد تا چند عبارت را نیز ثبت کنید. این موارد بعد ها از بخش تنظیمات و قسمت Retrain Voice Model دوباره قابل تنظیم هستند. مدل صوتی قابل اعتماد فقط یک بار ذخیره می شود.

معایب و مشکلات

همیشه هر برنامه ای مشکلات خود را دارد، دستیار صوتی گوگل نیز جهت قفل گشایی و قفل کردن گوشی چنانچه دیگر موارد امنیتی مثل پین کد یا الگو فعال باشند تنها قادر است صفحه نمایش را روشن کند اما قفل گشایی صورت نمیگیرد. برای مدیریت این مشکل قفل خودکار را از قسمت screen look فعال کنید با این کار صفحه با تأخیر بیشتر قفل می ود. این کار بهتر از حذف تمام اقدامات امنیتی قبلی شما در گوشی است.

دستیار صوتی

همچنین گوگل اسمارت لوک یا قفل هوشمند Google Smart Lock نیز در صورت فعال شدن از خاموش شدن مکرر صفحه گوشی در شرایط خاص مثل استفاده از بلوتوث می شود

نحوه قفل کردن گوشی هوشمند دستیار صوتی گوگل

دستیار صوتی

شما می توانید گوشی خود را با ایجاد یک فرمان جدید در دستیار گوگل قفل کنید. به بخش تنظیمات دستیار صوتی وارد شوید، Routines را انتخاب کرده و دستور قفل کردن گوشی را با استفاده از گزینه Plus اضافه کنید.در قسمت when i say عبارت های زیر را وارد کنید.
Lock my Phone
Lock Screen
Go to Sleep

همچنین قسمت پایین بخش My Assistant Should، اسم برنامه ای که مدنظرتان است را وارد کنید. اپلیکیشن ها یمختلفی با هدف اجرای دستور های صوتی شما طراحی شده اند، شما باید یکی را نصب کنید. حالا نام برنامه را وارد کرده ودستور ها را ذخیره کنید و از برنامه خارج شوید.


حالا مشاهده می کنید که با گفتن عبارت Lock my Phone گوشی هوشمو شما قفل می شود.

لوک اسکرین

در نسخه های جدیدتر اندرویدی نیز می توانید از دستیار گوگل جهت قفل گشایی و قفل کردن گوشی استفاده کنید. شاید تطبیق صدا کارکردی نداشته باشد ولی ولی دستورهای گوگل همچنان قابل استفاده هستند.

کاربر میبایست یک مدل صوتی را تأیید کند، در برنامه گوگل از قسمت More به تنظیمات و سپس بخش تطبیق صدا یا Voice Match بروید و مدل صوتی را جهت اجرای دستورهایتان حتی وقتی صفحه نمایش خاموش است، انتخاب کنید.

دستیار صوتی

اگر میخواهید به برنامه های بیشتری در زمان خاموش بودن صفحه نمایش دسترسی پیدا کنید به بخش تنظیمات در برنامه گوگل وارد شوید، حالا به قسمت Assistant Devices رفته تا بتوانید دستگاهتان را مشخص کنید.

موارد زیر را جهت دسترسی به بخش های ارسال پیام، ایمیل ها و برنامه های مشابه و قفل گشایی آنها در شرایط خاموش بودن نمایشگر دسترسی پیدا کنید:

دستیار صوتی

نتایج شخصی (Personal Results)
قفل کردن نتایج شخصی (Lock Screen Personal Results)

امتیاز 0 از 0 رای

نوشته های مشابه

‫84 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × دو =

دکمه بازگشت به بالا