آموزشدیجیتال مارکتینگ

 کالای استوک چیست؟

کالای استوک چیست؟

افزایش قیمت اجناس در بازار موجب شده این روز ها افراد به سمت خرید کالاهای به اصطلاح دست دوم روی آورند. از این رو در این بخش به بررسی کالای استوک پرداخته ایم. با طیف نیوز همراه باشید… .

کالای استوک عبارتی است که به کالاهای خارجی تعلق می گیرد که وارد ایران شده و قیمت کمتری دارند در عین حال به اجناس کاملا نو و آکبند شباهت دارند. در این مقاله به بررسی مفهوم وسایل استوک و فواید و معایب استفاده از آنها خواهیم پرداخت.

Stock چیست؟

کلمه Stock ای است که در زبان لاتین به اجناسی گفته می شود که در انبار ذخیره می شوند و برای فروش و رسیدن به دست مشتری مهیا می گردند. عبارت کالای استوک در ایران و در بازار فروش محصولات مختلف مثل البسه، اجناس دیجیتال و غیره مفهوم متفاوتی دارد و به کالای دست دوم که بسیار نو و یا حتی در حد آکبند مانده اند گفته می شود.

ناگفته نماند وسایل استوک همیشه هم کالای دست دوم نیستند. گاهی برخی شرکت‌های آمریکایی، اروپایی و آسیایی که فعالیتشان در زمینه های مختلف پوشاک، مواد غذایی، دکور و… باشد در شرایطی خاص کالاهای آکبند خود را با نام کالای استوک وارد بازار فروش می کنند.

مثال

گاهی پیش می آید که یک کالا با داشتن پنج سال گارانتی به فروش نمی رسد و یک سال از تاریخ تولید آن می گذرد. در چنین شرایطی بعضی شرکت ها تصمیم می گیرند که محصول خود را با درصد های تخفیفی بسیار بالا حتی تا هفتاد درصد و بیشتر با عنوان وسایل استوک به فروش می رسانند.

در مواردی دیگر برخی شرکت ها و یا فروشگاه های مختلف بدون هیچ شرط خاصی کالا را تا یک ماه مرجوع می کنند و با رضایت مشتری تمام مبلغ را به مشتری بر میگردانند، گاهی مشتری معادل با همان مبلغ یک کالای دیگر خریداری می کند که بعد از ارجاع این کالا به فروشگاه قیمت آن شکسته می شود و به عنوان کالای دست دوم یا کالای استوک به فروش می رسد.

علاوه بر این اجناسی نیز هستند که پس از مدتی احتمال فرسودگی آنها وجود دارد یا احتمال ایراد در دوخت و یا وجود زدگی در آنها وجود دارد، اینگونه کالاها را در برخی فروشگاه های خارجی به خصوص اروپایی به عنوان وسایل استوک برای فروش می گذارند.

در مثالی دیگر، در برخی مواقع دستگاهی از رده خارج می شود. در چنین شرایطی کمپانی تولید کننده، قطعات و لوازم جانبی همان دستگاه را نیز نایاب می کند و در واقع تولید را متوقف می کند تا کاربران مجبور به تعویض و تهیه دستگاهی جدید کنند. در چنین شرایطی این کمپانی قطعاتی که از قبل مانده بود و یا لوازم جانبی باقی مانده از تولیدات سری قبلی را به عنوان کالای استوک به فروش می رساند.

آیا کالای Stock بخرم؟

کالای استوک

ابتدا در پاسخ به این سوال باید بگوییم که کالای دست دوم یا همان وسایل استوک از لحاظ کیفیت خود دارای دسته بندی با درجات A+، A، B و C هستند. طبیعتا اگر قصد خرید از درجه بی و یا سی را دارید ریسک بزرگی کرده اید. پس حتما پیش از خرید گرید محصول را مطالعه کنید و سعی کنید اجناس با گرید A و یا A+ خریداری نمایید.

نکته دیگری که باید بدان توجه شود فروشگاه و شرکت فروشنده است که حتما باید شناخته شده و معتبر باشد، در غیر این صورت ممکن است کالاهایی خریداری کنید که دست دوم بوده اند اما با یک بسته بندی جدید و تعویض قطعات به عنوان کالای نو و یا وسایل استوک به فروش می رسند.

به طور کل اگر به تمام جوانب توجه شود و در خرید وسایل استوک دقت شود، حتی خرید لوازم الکترونیکی یا گوشی های موبایل Stock نیز به علت داشتن صرفه اقتصادی پیشنهاد می شود.

امتیاز 5 از 3 رای

نوشته های مشابه

‫177 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا