حافظه ذخیره سایزسخت افزار

بررسی تفاوت های بین دو هارد SSD و HDD

بررسی تفاوت های بین دو هارد SSD و HDD

بیشتر کاربران برای بالا بردن سرعت سیستم خود، شروع به تغییر قطعات سخت افزاری می کنند که یکی از مهمترین قطعه های مربوط به سرعت سیستم کامپیوتری، هارد سیستم می باشند. در این مطلب تفاوت هارد SSD و HDD را بیان می کنیم. با طیف نیوز همراه باشید… .

در این مقاله قصد داریم تا مزایا و معایب هر کدام از این دو هارد را بیان کنیم و هر شخصی با توجه به بودجه و نیاز خود بتوانند با چشمی باز اقدام به خرید هارد اس اس دی یا اچ دی دی کند.

مشخصات هارد اچ دی دی

تکنولوژی به کار رفته در هارد HDD بر اساس ذخیره اطلاعات بر روی دیسک و با استفاده از یک هد این اطلاعات ذخیره شده خوانده می شود و برق از طریق برد به هد و دیسک منتقل می شود. سرعت چرخش دیسک هارد اچ دی دی از 5400 دور در دقیقه شروع می شود و در بعضی از مدل ها تا 15000 دور بر دقیقه نیز می رسد. از مهترین مزیت های هارد دیسک HDD می توان به قابلیت ذخیره حجم بالای اطلاعات و همچنین قیمت پایین آن اشاره کرد.

مشخصات هارد اس اس دی

در ساخت هارد SSD از هیچ گونه قطعه مکانیکی استفاده نشده است و مانند یک فلش مموری بر پایه NAND ساخته شده است. پس می توان گفت که هارد اس اس دی یک نمونه بزرگتر و پیشرفته تر فلش مموری است.

تفاوت های اصلی بین این دو هارد:

سرعت خواندن اطلاعات

همانطور که در بالا اشاره شد، در ساختار HDD Hard از قطعات مکانیکی استفاده شده که بر همین اساس برای سرعت خواندن اطلاعات در این نوع هارد به دلیل وجود این قطعات مکانیکی پایین است. علت آن هم این است که برای خوانده شدن اطلاعات باید سرعت چرخش دیسک به مقدار لازم برسد تا بتواند اطلاعات مورد نظر را ارائه دهد. اما در SSD Hard به دلیل عدم وجود هیچ گونه قطعه مکانیکی،  اطلاعات به طور مستقیم و بسیار سریع خوانده شده و در اختیار کاربر قرار می گیرد.

میزان مقاومت در برابر ضربه

به دلیل آن که هارد HDD مجهز به قطعات مکانیکی هستند، در اثر وارد شدن کوچکترین ضربه به آن ها دچار آسیب می شوند اما در عوض هارد SSD در برابر ضربه مقاومت بالایی دارد و حتی می توان گفت که ضد ضربه می باشند.

میزان مصرف انرژی

هارد اچ دی دی چیزی در حدود 6 وات مصرف انرژی دارد. اما در مقابل هارد اس اس دی حدودا 4 وات انرژی مصرف می کند که در حالت استراحت به 2 وات کاهش پیدا می کند.

میزان طول عمر

SSD Hard چیزی در حدود 2 برابر HDD Hard عمر می کنند. طول عمر هارد اس اس دی نزدیک به یک میلیون و دویست هزار ساعت تخمین زده شده و هارد اچ دی دی چیزی در حدود ششصد هزار ساعت تخمین زده شده است. پس می توان نتیجه گرفت، ذخیره کردن اطلاعات در هارد SSD از امنیت بیشتری برخوردار است.

میزان نویز

هارد اچ دی دی به دلیل داشتن قطعات مکانیکی دارای نویز هست اما در عوض هارد اس اس دی هیچ گونه سر و صدایی ایجاد نمی کند

وزن

هارد SSD وزنی در حدود 80 گرم دارد که از اهمیت ویژه ای در حمل لپ تاپ ها برخوردار است. اما هارد HDD نزدیک به 750 گرم وزن دارد.

با توجه به وارد ذکر شده شما می توانید برای سیستم خود به سراغ یکی از این دو هارد بروید و یا در صورت داشتن بودجه کافی می توانید از هر دو این هاردها در سیستم خود استفاده کنید. در زیر هم می توانید ویدئو مربوط به سرعت این دو هارد را مشاهد کنید:

امتیاز 0 از 0 رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا