چاپگر و اسکنر

اگر از پرینتر استفاده می کنید این نکات را بخوانید

اگر از رنگی استفاده می کنید این نکات را بخوانید

پرینتر ها در اغلب ادارات و برخی منازل کاربرد زیادی دارند. اگر شما نیز یکی از مالکان این دستگاه پرکاربرد هستید و یا یک پرینتر رنگی در شرکت یا خانه ی خود دارید پیشنهاد میکنیم نکات زیر را بخوانید. با طیف نیوز همراه باشید….

مشاهده ی خط های اضافه روی کاغذ پرینت شده

این خط ها مهمان های ناخوانده ای هستند که کسی از دیدن آنها قطعا خوشحال نخواهد شد!! اما این مهمانان ناخوانده از کجا پیدایشان شده است؟ اگر از برگه هایی که در عکاسی و جاپ عکس ها از انها استفاده می شود به جای کاغذ معمولی استفاده کرده باشید متوجه خواهید شد که این خطوط دوست نداشتنی بیشتر رؤیت خواهند شد. زیرا ممکن است برخی از سوزن های افشاننده ی جوهر که تعداد زیادی هم دارند درست نقش خود را در پرینتر بازی نکرده باشند. به هرحال باید به طریقی مشکل را حل کرد. برای این منظور میتوانید از یک کاغذ معمولی جهت امتحان سوزن های ذکر شده در بالا استفاده کنید.
پس مسیر زیر را دنبال کنید:
Control Panel->Printers and Faxes->Properties->General->Print Test page

حالا به کاغذ تان نگاهی بیندازید.

در صورتی که روی خطوط مشاهده شده نقاطی حفره مانند دیدید، ضروری است که دستی به سر و روی سوزن ها بکشید و آن ها را پاک کنید. حالا دوباره تست را برروی همان کاغذ معمولی انجام دهید تا با خیال راحت بتوانید بر روی برگه مخصوص عکس چاپ را با پرینتر تان انجام دهید.

من تمام مراحل بالا را انجام داده ام اما هنوز کیفیت تصویر بالا نیست. چه باید کرد؟

اگر شما نیز مثل خیلی های دیگر زیاد از پرینتر خانگی خود استفاده نمی کنید پس حتما از پر بودن مخازن جوهر اطمنینان دارید پس چرا گاهی برخی قسمت های چاپ شده بر روی کاغذ حتی قابل رؤیت نیستند؟
در این شرایط احتمال میرود که، هد چاپگر پرینتر شما در حال خشک شدن است. در صورتی که حتی با تمیز و گاک کردن سوزن ها هم نتیجه نگرفتید، کارتریج را از پرینتر خارج کنید. حالا یک دستمال تمیز بردارید و هد چاپگر را غبارروبی کنید! دستمالتان را پیش از پاکسازی هد، کمی با آب تصفیه شده و تمیز مرطوب نمایید.

در صورتی که باز هم مشکل برطرف نشد،

تنها و تنها با مسئولیت خود شما پیشنهاد ما را میتوانید به اجرا در آورید. با شیشه پاک کن ها محیط درونی را تمیز کنید و یا هد را در آب گرم جهت پاک سازی قرار دهید. با اینکار سوزن ها بخاطر دمای بالاتر از محیط قبلی خود، تغییر وضعیت میدهند و جوهر های خشک شده نیز زدوده می شوند.

اگر کارتریج و هد پرینتر از هم مجزا باشند و به سوزن ها دسترسی نداشتیم چه باید کرد؟

اگر هد را نتوان باز و جدا کرد باز هم راه چاره وجود دارد. ابتدا باید هد را از حالتی که در آن است، خارج کرد چون در غیر این صورت نمی توان هیج تغییری در آن ایجاد کرد. پرینتر را روشن کنید. هد را از وضعیت ایستاده خود خارج کنید. پرینتر را خاموش کنید و بطور کامل از برق بکشید. حالا وضعیت هد را میتوانید تغییر دهید.

نحوه ی تمیز کردن هد

دستمالتان را با آب تمیز مرطوب کنید. دستمال را زیر هد با دستتان به خوبی و بسیار محکم و ایمن نگهدارید. به ارامی هد را در حهات مختلف تکان دهید. برای اطمینان خاطر می توانید مکانی که هد در پرینتر قرار داشته را نیز تا هد بیرون است تمیز کنید.

زیاد تر از حد معمول در استفاده از جوهر صرفه جویی نکنید!

اگر خیلی خیلی کم از پرینتر تان استفاده می کنید باید این خبر عجیب را به شما بدهیم که:
بیشتر از دیگران باید جوهر تهیه کنید. به این علت که با بدون استفاده ماندن پرینتر هربار مشکل عدم چاپ واضح و باکیفیت را خواهید داشت پس هر بار مجبور می شوید مراحل پاک سازی و تمیز کردن هد و سوزن ها را تکرار کنید. و اینبار نتیجه ای جز زدوده شدن و هدر رفتن مقداری از جوهر ها ندارد.
جالب است بدانید پرینترهای جوهری نه تنها جوهر کمتر مصرف نمیکنند، بلکه بخاطر خالی کردن مداوم سوزن ها جوهر بیشتر نیز مصرف میشود. پس اگر قصد صرفه جویی دارید، تنها در صورتی که میدانید میخواهید مداوم و مرتب از پرینتر تان استفاده کنید به سراغ خریدن آن بروید.

نکته:

چاپ صفحات اینترنتی به علت داشتن عکس و موارد مصرف کننده ی جوهر گزینه های خوبی برای افرادی هست که کمتر از پرینتر شان استفاده میکنند. چراکه این صفحات به خوبی به تمیز ماندن سوزن ها کمک می کنند.

اگر تصاویر ظرافت ندارند و یا خطوط و کلمات مرتب و صاف چاپ نشده باشند:

در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شده اید مسیر گذاری هد پرینتر را بررسی کنید. البته برای هر پرینتر شرایط متفاوت است.
اما به هر حال می توانید مسیر زیر را بررسی نمایید.
Control Panel->Printers and Faxes->Properties->General

برای اینکار شما به چند کاغذ احتیاج دارید، گاهی برای اجرای alignment به چهار کاغذ نیاز است که برای رعایت صرفه جویی در هر دو رو چاپ خواهد شاد.

امتیاز 0 از 0 رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × چهار =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا